16x9
Skontaktuj się z Twoim doradcą!

CAPS – system spadochronowy dla całego samolotu

Zobacz jak CAPS ratuje życie
Zostaw swoje dane. Oddzwonimy!

Bezpieczeństwo

  • 73 uruchomienia systemu CAPS
  • 150 ocalonych istnień ludzkich

Cirrus Airframe Parachute System®(CAPS®) - System ratowania życia

Pierwotnym bodźcem dla powstania spadochronu ratunkowego, obejmującego cały samolot była kolizja w powietrzu, która przydarzyła się współzałożycielowi firmy Cirrus Aircraft –  Alanowi Klapmeier. Alanowi udało się przeżyć ten wypadek, jego koledze niestety nie. Wydarzenie to zainspirowało założycieli Cirrus Aircraft do stworzenia technologii, która chroniłaby pilotów w takich sytuacjach. Cirrus Airframe Parachute System® (CAPS®) – najbardziej znacząca innowacja w zakresie bezpieczeństwa w historii lotnictwa ogólnego od ponad 50 lat jest rozwiązaniem odpowiadającym tej potrzebie.

System spadochronowy jest zaprojektowany w taki sposób, aby chronić pasażerów w sytuacji zagrożenia, poprzez bezpieczne sprowadzenie samolotu na ziemię po uruchomieniu spadochronu. Pociągnięcie czerwonej dźwigni CAPS umieszczonej pod sufitem wewnątrz kokpitu, uruchomi system wyrzutni rakietowej umieszczonej w tylnej części kadłuba. W kilka sekund rozpościera się czasza o średnicy 19.8 m, ograniczająca prędkość samolotu. Ostateczne skutki lądowania są absorbowane przez działające jak strefa kontrolowanego zgniotu podwozie, klatkę bezpieczeństwa i technologię absorbowania energii Cirrus Energy Absorbing Technology (CEAT™), zainstalowaną w fotelach absorbujących przeciążenia rzędu nawet 26G.

Liczby odnoszące się do CAPS mówią same za siebie. Już 105 osób zawdzięcza życie temu, że wybrali samolot Cirrus, standardowo wyposażony w spadochron ratunkowy dla całego płatowca. Do nich należy Greg Huntley, którego prawdziwą historię należy koniecznie zobaczyć i wysłuchać. Po 16 latach na rynku i 65 zdarzeniach wiemy, że w przypadku uruchomienia systemu w zakresie eksploatacyjnym, przewidzianym w Instrukcji Użytkowania w Locie, skuteczność CAPS w ratowaniu ludzkiego życia jest 100 procentowa.

Zostaw swoje dane. Oddzwonimy!